2017 دسامبر 30

این پیش‌بینی در روز یکشنبه سی‌ام دسامبر، دقیقا پیش از سال جدید ۲۰۱۸ نوشته شده است. طبق سنت‌مان پیش از این که اتفاقات سال بعد را پیش‌بینی کنیم، نگاهی به این سال می‌اندازیم:

اگر به خاطر داشته باشید، چند ماه قبل درباره‌ی پیش‌بینی EUR/USD صحبت می‌کردیم. این پیش‌بینی از استراتژی‌هایی گرفته شده بود که چند بانک پیشروی دنیا آن‌ها را اتخاذ کرده بودند.

از هشتاد بانکی که در ماه ژوئن پیش‌بینی‌هایشان را منتشر کردند، تنها ۲۳ بانک رشد ۱.۵ دلاری را در پایان سال در نظر داشتند. تعداد بانک‌هایی که پیش‌بینی می‌کردند این جفت‌ارز به ۱.۱۸ دلار برسد، از این هم کمتر بود.   Analysts from the Canadian Imperial تحلیل‌های بانک سلطنتی تجارت کانادا شدیدا به سوی گاوها تمایل داشت و به عبارت دیگر، بازاری نزولی را پیش‌بینی می‌کرد. این پیش‌بینی‌ها باور داشتند که در انتهای دسامبر، جفت‌ارز مورد بحث در ۱.۱۴ دلار معامله خواهد شد. نظر بانک آمریکا مریل لینچ هم بر این بود که این جفت‌ارز در انتهای ۲۰۱۷ با ۱.۱۵ و در انتهای ۲۰۱۸، با نرخ ۱.۱۹ معامله خواهد شد.
بانک تجارت رند (Rand Merchant Bank) این تابستان را محافظه‌کارانه‌تر از این پیش‌بینی می‌کرد. انتظار این بانک، معامله شدن این جفت ارز در ۱.۱۲ دلار بود؛ در میانه‌ی سال بعد. تحقیق بلومبرگ هم نتایجی مشابه داشت؛ ۱.۱۳ دلار. تحلیگر‌های بانک BNP Paribas انتظار داشتند که در فصل اول سال ۲۰۱۸، این جفت‌ارز به ۱.۱۵ برسد.
استراتژیست‌های دومین بانک بزرگ آلمان، DZ Bank AG، ثابت کردند که دقیق‌تر از دیگران هستند. ولی حتی‌آن‌ها هم انتظار نداشتند که EUR/USD در عید سال جدید به ۱.۲۰ برخورد کند. با این وجود Societe Generale، دقیقا به وسط خال شلیک کرد.

به قول معروف، به تعداد انسان‌ها نظر متفاوت وجود دارد. بنابراین ما تلاش کردیم که تمام این نظرات را یکپارچه کنیم و در نمودار EUR/USD، بین مرزهای ۱.۱۵ و ۱.۲۱ کانالی رسم کنیم. این کار نتیجه‌ای دقیق داد. جفت‌ارز مورد بحث، در هفتم نوامبر مینیمم ۱.۱۵۵۳ را زد و در بازه‌ای دو ماهه، در تاریخ هشتم سپتامبر ۲۰۱۷ به ۱.۲۰۹۲ رسید.

 

زمانی که بحث پیش‌بینی آینده به میان میاید، اندازه‌گیری احساسات اولین هفته‌ی ژانویه تبدیل به چالشی سخت می‌شود. بازار تنها زمانی به شفافیت می‌رسد که در سال جدید، دوباره باز شود. به همین دلیل هم پیش‌بینی‌مان را برای فصل اول سال ۲۰۱۸ میلادی ارائه می‌دهیم؛ نه اولین هفته‌ی ژانویه. این تحلیل، نظرات تحلیلگران لیستی از کارگزاران و بانک‌ها را فشرده کرده است. همچنین، یافته‌های شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی وسیعی هم در آن گنجانده شده است.

 • تقریبا صد در صد شاخص‌های روند و حدود ۷۵ درصد از اسیلاتورها در نمودارهای یک‌روزه، هفتگی و ماهانه، در جفت‌ارز EUR/USD سبز هستند. با این وجود، تنها ۲۰ درصد از متخصصین با این نظر موافقند. آن‌ها ناحیه‌ی ۱.۲۲۰۰-۱.۲۳۰۰ را هدف می‌دانند.
  نظر مخالف ۸۰ درصد تحلیلگران بر این است که جفت‌ارز مورد بحث نزول می‌کند. این نزول، تا پیوت پوینت میان‌مدت کانال در ۱.۱۸۰۰ است. از این‌ها گذشته، ممکن است جفت‌ارز تا مرز پایینی کانال (۱.۱۵۰۰-۱.۱۵۵۰) هم پایین بیاید. یک چهارم اسیلاتورها هم انتظار دارند که صعود، برعکس شود و نشان می‌دهند که در این جفت‌ارز فروش بیش از اندازه وجود دارد.
 • جفت‌ارز GBP/USD در وضعیتی مشابه است. البته یک درصد اختلاف دارد. بنابراین تنها ۱۰ درصد از تحلیلگران عقیده دارند که این جفت‌ارز، تا سطح مقاومت ۱.۴۰۰۰ صعود می‌کند. بیست و پنج درصدشان هم اعتقاد دارند که حرکت‌ها به صورت جانبی و در ۱.۳۵۰۰ خواهد بود. البته بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) اعتقاد دارند که حرکت این جفت‌ارز معکوس خواهد شد و در جهت پایین خواهد بود. این حرکت، بعد از رسیدنش به حداکثرهای آگوست-سپتامبر ۲۰۱۶ اتفاق خواهد افتاد. اولین سطح حمایت باارزش نزدیک ۱.۳۰۰۰ خواهد بود و بعدی، در ۱.۲۸۰۰ قرار خواهد داشت. تقریبا ۱۵ درصد از اسیلاتورها نشان می‌دهند که فروش این جفت‌ارز بیش از اندازه است.
 • USD/JPY. پیش‌بینی‌های تحلیلگران و سیگنال‌های شاخص‌ها در نمودار روزانه، هفتگی و ماهانه تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند. بخش بسیار بزرگی از متخصصین (۸۰ درصد) فکر می‌کنند که این جفت‌ارز، در آینده‌ی نزدیک افت کوچکی را تا ۱۱۱.۰۰-۱۱۲.۰۰ تجربه می‌کند.
  البته تعداد خرس‌ها در نمودارهای هفتگی و ماهانه، کاهش بسیار شدیدی دارد. در حال حاضر، ۵۵ درصد از تحلیلگران تایید می‌کنند که حدود ۸۰ درصد از شاخص‌های روند و اسیلاتورها انتظار دارند جفت‌ارز تا مرز بالایی کانال میان مدت (۱۱۴.۵۰-۱۱۵.۰۰) بالا برود.
  در همین حین تحلیل گرافیکی پیشنهاد دیگری می‌دهد. این تحلیل، می‌گوید که جفت‌ارز مورد بحث در ماه ژانویه در کانال جانبی حرکت خواهد کرد.
 • آخرین جفت‌ارز پیش‌بینی ما USD/CHF است. تقریبا ۶۵ درصد از متخصصین بر این باورند که این جفت‌ارز، قادر است خط حمایت ۰.۹۷۳۰ را بکشند و تا ۰.۹۶۰۰ پایین برود. بعد از این، باید به سمت بالا بازگردد و در ۱.۰۰۰۰ به تعادل برسد.
  حتی با این وجود هم در نمودار روزانه، یک سوم اسیلاتورها نشان می‌دهند که این فروش این جفت‌ار بیش از اندازه است. زمانی که به نمودار هفتگی و ماهانه نگاه می‌کنیم، جای چنین سیگنالی خالی است. به همین دلیل، نمی‌توانیم نمی‌توانیم این موضوع را قلم بگیریم که در چند روز آینده، اصلاحی بسیار اندک خواهیم داشت. انی اصلاح دقیقا قبل از این است که جفت‌ارز حرکتش به سمت پایین را متوقف کند؛ حرکتی که تا سطح حمایت ۰.۹۶۰۰ ادامه خواهد داشت.

 

معامله‌گران عزیز، NordFX این فرصت را به شما می‌دهد که ارزهای دیجیتال (بیت‌کوین، لایت‌کوین و ایتریوم) را با اهرم ۱:۱۰۰۰ معامله کنید. اسپردها حداقل هستند و ثبت‌نام، کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را دنبال کنید (در شبکه های اجتماعی)