2018 ژانویه 7

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • کاملا مشخص است که بازارها، هنوز در تعطیلات زمستانی هستند. به همین دلیل، EUR/USD پنج روز را در کانال جانبی و باریک ۱۲.۰۰۰-۱.۲۰۸۵ گذراند و دوره‌ی پنج روزه را در همان جایی که در آن شروع کرده بود (۱.۲۰۳۰)، به پایان رساند.
 • سخت است که رشد ۴۰ نقطه‌ای در هفته را به عنوان رشدی جدی در نظر بگیریم. بلکه باز هم روندی جانبی به چشم می‌خورد. جفت‌ارز GBP/USD در این روند، بین سطح ۱.۳۴۹۳ و ۱.۳۶۱۱ حرکت می‌کرد. برخلاف EUR/USD، عرض این کانال حداقل ۱۰۰ نقطه بیشتر شد.
 • جفت‌ارز USD/JPY ۴۰ نقطه رشد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که USD/JPY، می‌خواهد مدتی را در کانال ۱۱۲.۰۰-۱۱۳.۷۵ بگذراند. این موضوع، همان‌چیزی است که تحلیل گرافیکی ما در هفته‌ی قبل درباره‌اش صحبت می‌کرد. این جفت‌ارز در روز دوشنبه دوم ژانویه به حداقلش رسید. در روز جمعه پنجم ژانویه، حرکت معکوس شد و تا ۱۱۳.۳۰ بالا رفت. سپس، اصلاحی ۲۵ نقطه‌ای انجام و جفت‌ارز مورد بحث در ۱۱۳.۰۵ قفل شد.
 • در USD/CH هم حرکتی خنثی و قدیمی به نمایش درآمد. این جفت ارز، پیوت‌پوینت ۰.۹۷۴۵ را مشخص کرد.  حداقل در این هفته ۰.۹۶۹۸ و حداکثر، ۹۹ نقطه بالاتر در ۰.۹۷۹۷ بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران بانک‌ها و کارگزاری‌های مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی که از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • جفت‌ارز EUR/USD در حال حاضر شرایطی تاریخی دارد. این حفت‌ارز روی مرزی بین حداکثر دوساله (که در تابستان و پاییز ۲۰۱۷ شروع شد) و حداقل‌های ژوئن ۲۰۱۰ و ژولای ۲۰۱۲ قرار دارد. این موضوع در نمودارهای هفتگی و ماهانه کاملا مشهود است. محل فعلی این جفت‌ارز را می‌توان «مرز ده ساله» نامید. حرکت جفت‌ارز از این منطقه، به تحولات سیاسی و اقتصادی زیادی وابسته است. انتظار نمی‌رود که چنین تحولاتی در این هفته اتفاق بیافتند. به همین دلیل است که نظرات متخصصان، تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است.
  پنجاه و پنج درصدشان از تحلیل گرافیکی و اسیلاتورهای نمودار روزانه حمایت می‌کنند. این متخصصان فکر می‌کنند که جفت‌ارز دوباره مقاومت ۱.۲۱۰۰ را می‌شکند و بعد از آن، به منطقه‌ی ۱.۲۱۵۰-۱.۲۰۰ صعود می‌کند. نظر چهل و پنج درصد باقی‌مانده بر این است که جفت‌ارز مورد بحث، اول تا پیوت‌پوینت میان‌مدت خودش (در کانال تابستانه/پاییزه‌ی ۲۰۱۷ که برابر با ۱.۱۸۳۰ است) پایین میاید. بر اساس نظر همین متخصصان ممکن است که این جفت ارز، از این هم پایین‌تر بیاید و به مرز پایینی‌اش (۱.۱۵۵۰-۱.۱۶۵۰) برسد.
  لازم به ذکر است در میان‌مدت حمایت‌کننده‌های این سناریوی نزولی، روی قدرتمند شدن دلار حساب می‌کنند و بر این باور خواهند بود که از ۴۵ درصد، به حدود ۷۰ درصد می‌رسد.

 • بیشتر تحلیل‌گران (۸۵ درصد) پیش‌بینی می‌کنند که GBP/USD پایین بیاید. نزدیک‌ترین خط حمایت ۱.۳۴۰۰ و بزرگ‌ترینش، ۱.۳۳۰۰ است.
  تنها ۱۵ درصد از تحلیل‌گران به سناریوی جایگزین گرایش دارند. تقریبا صد در صد اسیلاتورها و شاخص‌های روند هم با آن‌ها موافقند. این تحلیل می‌گوید نزول جفت ارز GBP/USD، تنها در صورتی ممکن است که به نقطه‌ی ۱.۳۶۵۵ برسد.
 • USD/JPY. تحلیل گرافیکی در نمودار روزانه، باز هم حرکت در کانال جانبی را نمایش می‌دهد. ولی همان‌طور که از اتمام تعطیلات سال جدید انتظار می‌رود، پیش‌بینی‌های فراریت به روز شده‌اند و مرزهای کانال از ۱۱۲.۰۰-۱۱۳.۷۵ به ۱۱۱.۶۰-۱۱۴.۴۰ گسترش پیدا کرده‌اند.
  به یاد بیاورید که منطقه‌ی ۱۱۱.۶۰، پیوت‌پوینت میان‌مدت کانال ۱۰۸.۰۰-۱۱۴.۷۵ است. این کانال، در کل سال جفت‌ارز مورد بحث را در خود نگاه داشته بود. شصت و پنج درصد از متخصصین توافق دارند که این شرایط ادامه پیدا خواهد کرد و بعد از آن، اصلاح صورت می‌گیرد. اگر جفت‌ارز بتواند مرز بالایی کانال را بشکند، هدفش نقطه‌ی حداکثر سال ۲۰۱۶ خواهد بود. این نقطه در ۱۱۸.۶۰ قرار دارد. ۵۵ درصد از تحلیلگران این احتمال را رد می‌کنند.
 • آخرین جفت‌ارزی که بررسی می‌کنیم، USD/CHF است. این دوره‌ی سال جدید، بلافاصله «پنج‌شنبه‌ی سیاه» را به یادمان میاورد؛ پانزدهم ژانویه‌ی ۲۰۱۵. در این روز، تصمیم بانک مرکزی سوییس باعث شد که این جفت ارز از ۱.۰۲۰۰ به ۰.۶۷۰۰ سقوط کند و ۳۵ درصد از ارزشش را از دست بدهد. البته در ظرف تنها دو ماه، این سقوط به طور کامل اصلاح شد و یک بار دیگر به اثبات رسید که نوسان‌گیرها، تاثیر چندانی روی بازار ندارند.
  همان‌طور که در هفته‌ی قبل شاهد بودیم و طبق پیش‌بینی‌هایی که آینده‌ی نزدیک را مد نظر دارند، حدود ۶۵ درصد از متخصصین بر این باورند که جفت ارز USD/CHF خط حمایت ۰.۹۷۳۰ را می‌شکند و تا منطقه‌ی ۰.۹۶۰۰-۰.۹۶۵۰ پایین می‌رود. زمانی که این جفت‌ارز در ۱.۰۰۰۰ به تعادل برسد، اصلاح صورت می‌گیرد.

 

NordFX این فرصت منحصر به فرد را به شما ارائه می‌دهد که ارزهای دیجیتال (بیت‌کوین، لایت‌کوین و ایتریوم) را با اهرم ۱:۱۰۰۰ معامله کنید!

کمترین اسپردها، در حسابی که باز کردنش تنها یک دقیقه طول می‌کشد.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را دنبال کنید (در شبکه های اجتماعی)