2018 ژانویه 14

اول از همه، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی پیش بیاندازیم:

 • EUR/USD. به یاد بیاورید که بیشتر متخصصین (۵۵ درصد)، تحلیل‌های گرافیکی و اسیلاتورهای نمودار روزانه، نشان می‌دادند که این جفت‌ارز تا ۱.۲۲۰۰ پایین میاید. این پیش‌بینی صد در صد درست از آن درآمد. نیمه‌شب جمعه ۱۲ ژانویه، جفت ارز یورو به دلار حرکتش را متوقف کرد. لازم به ذکر است انتشار صورت‌جلسه‌ی آخرین نشست بانک مرکزی اروپا (ECB) که بر طبق آن، این مرجع تصمیم به قطع کردن برنامه‌ی خرید ۲.۵ تریلیون یورویی‌ اوراق قرضه‌اش در ۲۰۱۸ دارد، باعث می‌شود که بازسازی منطقه‌ی یورو شتاب بیشتری بگیرد و به همین دلیل هم یورو بالا برود.
 • GBP/USD. نظر قسمت اعظم تحلیلگران (۸۵ درصد) روی سقوط این جفت‌ارز بود. خط ۱.۳۴۰۰ هم به عنوان نزدیک‌ترین خط مقاومتش نام برده می‌شد. این جفت ارز تا روز سه شنبه نزولی بود. ولی تنها تا ۱.۳۴۵۵ پایین آمد. بعد از آن، جهت حرکتش برعکس شد و به دنبال یورو حرکت کرد، با شدت بالا رفت و در نقطه‌ی ۱.۳۷۳۰ دوره‌ی پنج روزه‌اش را تکمیل کرد.
 • از آن‌جایی که سود اوراق قرضه‌ی دولتی ده ساله و بیست و پنج‌ساله‌ی ژاپن افزایش پیدا کرده ، انتظار می‌رود که دلار در برابر ین ژاپن سقوط کند. در این مورد متخصصین نقطه‌ی ۱۱۱.۶۰ را به عنوان هدف در نظر می‌گیرند. همچنین این نقطه، پیوت‌پوینت میان‌مدت کانال ۱۰۸.۰۰-۱۱۴.۷۵ هم هست؛ نقطه‌ای که در آن جفت‌ارز USD/JPY، در تمام سال گذشته جهتش را تغییر می‌داد. نه تنها این برنامه کامل شد، بلکه از جهاتی بیش از انتظار هم محقق شد. جفت‌ارز مذکور در پایان دوره‌ی معاملاتی، در نزدیکی ۱۱۱.۰۰ متوقف شد.
 • بیشتر تحلیلگران (۶۵ درصد) درباره‌ی USD/CHF می‌گفتند که قادر است خط حمایت ۰.۹۷۳۰ را بشکند و به منطقه‌ی ۰.۹۶۰۰-۰.۹۵۰ برسد. اگر کمی اعداد را رند کنیم، این پیش‌بینی به طور کامل محقق شد. دقیقا برخلاف یورو به دلار، جفت‌ارز مورد بحث توانست در انتهای هفته به کف منطقه‌ای ۰.۹۶۶۴ برسد.

 

همان طور که برای هفته‌ی پیش‌رو پیش‌بینی کردیم، با جمع‌بندی نظرات تحلیل‌گران شماری از بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری، در کنار پیش‌بینی‌ای که بر اساس متدهای مختلف تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده است، می‌توانیم بگوییم

 • EUR/USD. - این جفت‌ارز هنوز هم در «کانال ده ساله» محدود شده است. این کانال یک سقف در ۲۰۱۷، یک کف در ژوئن  و یک کف دیگر در ژولای  ۲۰۱۲ دارد. جهت حرکت در این کانال، به اتفاقات عمده‌ی اقتصادی، توسعه‌ها و تصمیم‌های سیاسی بستگی دارد. به همین دلیل است که متخصصین درباره‌ی این جفت‌ارز نظر جامعی ندارند. چهل درصد نظرشان روی سقوط است، چهل درصد می‌گویند صعود می‌کنند و بیست درصد بقیه تنها شانه‌هایشان را بالا میاندازند.
  کاملا مشخص است که تمام شاخص‌های روند سبز هستند و نزدیک‌ترین هدف، در نقطه‌ی ۱.۲۳۶۰ قرار دارد. ولی یک چهارم اسیلاتورها، هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه، فشار بیش از اندازه‌ی خرید را روی این جفت‌ارز نشان می‌دهند. بنابراین، ممکن است که روند معکوس شود.
  تحلیل‌های گرافیکی هم با این سناریو موافقند. بر اساس قرائت آن‌ها، جفت‌ارز مورد بحث ابتدا باید به ۱.۲۰۹۰ بازگردد و بعد از کمی استراحت، باز هم پایین‌تر برود. این نزول، تا خط حمایت کانال دو ماهه‌ی ۱.۲۰۰۰-۱.۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.
 • چهل درصد از تحلیلگران بر این باورند که با تضعیف دلار، جفت‌ارز GBP/USD در میان‌مدت به صعودش ادامه خواهد داد و به کانال صعودی‌ای خواهد رسید که یک سال پیش (زمان تحویل سال ۲۰۱۶ به ۲۰۱۷) شروع شد. در این مورد، هدف اولیه‌اش ناحیه‌ی ۱.۳۸۳۵-۱.۴۰۰۰ خواهد بود و بعد از آن، به ۱.۴۲۰۰ خواهد رفت.
  سناریوی دیگری هم وجود دارد که ۶۰ درصد متخصصین از آن حمایت می‌کنند. آن‌ها وضعیت نامعین مذاکرات برگزیت را در نظر می‌گیرند. همچنین، تحلیل گرافیکی روی نمودار چهار ساعته و ۲۰ درصد اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز فشار خرید بیش از اندازه دارد و روندش معکوس خواهد شد. سطوح حمایت ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۵۲۰ و ۱.۳۴۶۵ هستند.

پیش‌بینی تغیرات جفت‌ارزهای EURUSD ،GBPUSD ،USDJPY وUSDCHF برای تاریخ پانزدهم تا نوزدهم ژانویه‌ی ۲۰۱۸ میلادی1

 • USD/JPY. تحلیل گرافیکی نمودار روزانه نشان می‌دهد که این جفت‌ارز در کانال جانبی به حرکتش ادامه خواهد داد. مرزهای این کانال هم ۱۱۰.۷۵ و ۱۱۳.۳۵ خواهد بود. سی درصد از متخصصین می‌گویند که در چند روز آینده، این جفت‌ارز صعود می‌کند. سطوح مقاومت ۱۱۲.۰۰، ۱۱۳.۳۵ و ۱۱۴.۷۵ هستند.
  همان طور که بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) و ۱۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه می‌گویند، این جفت‌ارز به سقوطش ادامه خواهد داد و تا مرز پایینی کانال جانبی و میان‌مدت ۱۰۸.۰۰-۱۱۴.۷۵ خواهد رفت. نزدیک‌ترین خط حمایت، ۱۱۰.۰۰ خواهد بود.
 • آخرین جفت‌ارزی که می‌خواهیم مرورش کنیم USD/CHF است. ما انتظار می‌کشیم تا در شانزده ژانویه، سخنرانی ریاست بانک ملی سوییس را بشنویم. این موضوع، ما را به یاد «پنج‌شنبه‌ی سیاه» در ۱۵ ژانویه‌ی ۲۰۱۵ میاندازد. البته این بار کسی غافلگیر نخواهد شد.
  تقریبا شصت درصد از متخصصین روند را در آینده‌ی نزدیک (مثلا هفته‌ی آینده) نزولی می‌دانند و اعتقاد دارند که این جفت‌ارز، ممکن است تا سطح حمایت ۰.۹۵۷۵ پایین بیاید. حمایت بعدی در ۰.۹۴۳۰ خواهد بود.
  تنها ۴۰ درصد از تحلیلگران برای این جفت‌ارز صعود را پیش‌بینی می‌کنند و می‌گویند تا سطح مقاومت ۰.۹۸۳۵ بالا خواهد رفت. بر اساس این نظر، جفت‌ارز مورد بحث تا ۱.۰۰۰۰ بازگشت خواهد کرد.

 

NordFX فرصتی منحصر به فرد را برایتان فراهم میاورد تا ارزهای دیجیتال (بیت‌کوین، ایتریوم و لایت‌کوین) را با اهرم ۱:۱۰۰۰ معامله کنید!

کمترین اسپردها، باز کردن حساب فقط در ۱ دقیقه.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را دنبال کنید (در شبکه های اجتماعی)